Jeżeli chcesz otrzymywać informacje z naszego serwisu, podaj poniżej swój adres e-mail
dodaj usuń

NASZE SONDY


Głosowanie uruchomione
w dniu 01.10.05Inicjatywa młodego pokolenia promująca dawstwo narządów w Małopolsce…
Studenci Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie Tomasz Tomal, Wioleta Baran, Anna Kubek, Paulina Sekunda, Alicja Włodarz przygotowali i przeprowadzili na swojej uczelni projekt:
„Nie zabieraj swoich organów do nieba – one potrzebne są tu na ziemi.”
Organizatorzy uzyskali poparcie Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie na przeprowadzenie akcji „Nie zabieraj swoich organów do nieba…”na terenie Uniwersytetu.
Plan projektu obejmował:
1. Rozsyłanie wiadomości email do wykładowców z informacją o idei projektu.
2. Rozwieszenie plakatów informacyjnych, dostępność „Oświadczeń woli” w wielu miejscach na uczelni, rozdawanie ulotek.
3. Zorganizowanie na uczelni spotkania z koordynatyorem ds. transplantacji organów.
4. Założenie postu na forum UEK http://f.ae.krakow.pl/viewtopic.php?t=12729.
5. Wysyłanie łańcuszków na GG.
6. Połączenie akcji z „Wampiriadą”.
Wypowiedź organizatorów:
„Z ogromną satysfakcją możemy uznać, iż zainteresowanie wśród studentów Uniwersytetu przeprowadzoną przez nas akcją przerosło nasze oczekiwania. Osoby chętnie czytały nasze plakaty oraz podchodziły, aby pobrać oświadczenie i zadawać pytania do związane z przeszczepem organów.
Trochę chęci i motywacji, którą była świadomość zrobienia czegoś dobrego dla społeczeństwa, wystarczyły by móc przeprowadzić akcję w pełni profesjonalnie. A trudno w całej hierarchii wartości znaleźć coś ważniejszego nad ludzkie zdrowie i życie. Mamy nadzieję, że to co zrobiliśmy pomoże niektórym podjąć właściwą decyzję oraz sprawi, że temat ten będzie częściej poruszany w domach, szkołach w rozmowach ze znajomymi."
Szanowni Państwo,

Każdego dnia możemy pomóc innym. Zwykli ludzie mogą robić niezwykłe rzeczy .

Z takim przesłaniem dr Dr Kenneth Moritsugu – były doradca Prezydenta Stanów Zjednoczonych ds. zdrowia, Ambasador Dawstwa Narządów i Tkanek przekonywał krakowian, społeczność studencką do ofiarowywania organów innym 8 październik a w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i Urzędzie Miasta.

Dr Moritsugu przekonywał studentów, ze są przyszłością transplantologii, mogą wpływać na proces decyzyjny.
Strategie to wzrost świadomości i działania poprawiające wyrażanie zgody a także system organizacyjny oparty na bazie organizacji, efektywności, relacji i dobrej praktyki.
Dawstwo narządów dotyczy wielu ludzi: rodziny dawców biorców, lekarzy opiekujących się dawcą, biorcą, cale społeczeństwa. Jest również zarówno sztuką jak In techniką. Sztuka to dawca, który zdecydował oddać swoje narządy innym niejako przekazał w wsiej ostatniej woli testamencie, a technika to transplantacja, uratowanie życia biorcy.
Dr Kenneth Moritsugu przyjechał do Polski na zaproszenie Polskiej Unii Medycyny Transplantacyjnej. Za swoje dokonania zawodowe (jest b. Doradcą Prezydenta USA ds. Zdrowia, Admirałem Armii Amerykańskiej, Naczelnym Specjalistą USA ds. Chirurgii), jak i historię życia (jego żona i córka zginęły w wypadkach samochodowych, ich narządy zostały przekazane do przeszczepienia, dzięki czemu uratowały życie kilkunastu osobom), dr Moritsugu został uhonorowany tytułem Ambasadora Transplantacji.

Ważne dla idei głosy zabrali przedstawiciele biorców i dawców: Pani Ela Orczyk – żona Jana, który uratował życie 7 osobom po swojej śmierci. Pani Ela podkreślała, że nasze dobro poprzez decyzje darowania organów po naszej śmierci możemy zamienić w inne.
Ważna jest również integracja rodzin dawców i pomoc psychologiczna. W Polsce w chwili obecnej zintegrowanych jest 20 rodzin dawców. Są oni głosem do społeczeństwa, że warto się podzielić życiem.

Pani Małgosia Rejdych Przewodnicząca Stowarzyszenie Transplantacji Serca to pacjentka, która dzięki decyzji młodego człowieka i jego rodziny żyje z przeszczepionym sercem już 10 lat. Dzięki darowi odkryła na nowo swoje pasje jak góry, teatr, kino, z których w czasie choroby musiała zrezygnować. Teraz cieszy z każdego dnia i dzieli się swoim doświadczeniem z innymi pacjentami.
Pani Małgosia podarowała dr Moritsugu dwa serduszka – stare-symbol choroby i nowe – symbol nowego życia, ale też i szczęścia.

W czasie spotkanie w Urzędzie Miasta Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podpisał oświadczenie woli. Urząd Miasta zapewnił o uruchomieniu akcji polegającej na zachęcaniu osób, żeby same decydowały o oddawaniu narządów. Planowany jest również projekt „Partnerstwo dla transplantacji”
Akcja edukacyjna w Volkswagen Motor Polska w Polkowicach


Z inicjatywy pielęgniarek Volkswagen Motor Polska w Polkowicach zrodził się pomysł przeprowadzenia akcji promującej idę dawstwa narządów wśród pracowników. Fabryka zatrudnia około 1000 pracowników.
Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Do pielęgniarek zgłaszają się pracownicy dopytując się o szczegóły, o możliwość wzięcia kilku oświadczeń dla rodziny i znajomych. Ciekawość pracowników jest bardzo duża.
Widać, że świadomość wśród społeczeństwa rośnie ale nadal nie brakuje ludzi „ostrożnie” podchodzących do tematu. Tak trzymać:) DziekujemyOddział Kliniczny Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii Szpitala Jana Pawła II przyłączył się do akcji społecznej promującej transplantacje „KREWNIAKÓW” „Obdaruj sobą Innych”

„Obdaruj sobą Innych” jest hasłem przewodnim najnowszej akcji Europejskiej Fundacji Honorowego Dawcy Krwi promującej Transplantacje i Honorowe Krwiodawstwo.

10 gwiazd Polskiego sportu zachęca Polaków do pobrania ze strony internetowej i wypełnienia karty Oświadczenie Woli. Przemysław Saleta B Rh+, Agata Mróz B Rh-, Leszek Kuzaj 0 Rh-, Sylwia Gruchała A Rh+, Jacek Bąk A Rh+, Iwona Guzowska 0 Rh+, Andrzej Supron A Rh+, , Dorota Idzi 0 Rh+, Radosław Pazura B Rh+ oraz Marcin Velinov 0 Rh+ wspólnym głosem mówią OBDARUJ SOBĄ INNYCH!

Głównym założeniem propagowania idei Transplantacji tuż przy promowaniu Honorowego Krwiodawstwa w ramach jednej kampanii Krewniacy, jest wykorzystanie powszechnej społecznej akceptacji Honorowego Krwiodawstwa do spowodowania by Transplantacje znalazły powszechne zrozumienie i akceptację społeczną.

Zgodnie z Polskim prawem, po śmierci człowieka narządy mogą być pobrane, jeżeli osoba zmarła nie wyraziła za życia sprzeciwu na specjalnym oświadczeniu potwierdzonym własnoręcznym podpisem lub zgłaszając go do Centralnego Rejestru Sprzeciwów. (Dz.U. z września 2005 r. Nr 169, poz. 1411).

Niezależnie od przepisów prawnych wiele osób pragnie świadomie, za życia wyrazić chęć niesienia pomocy chorym potrzebującym przeszczepów, by tuż po swojej śmierci móc wykorzystać narządy do transplantacji ratując życie innych ludzi.

Każda osoba dorosła podpisująca kartę oświadczenie woli, wyrażając zgodę na pobranie po śmierci swoich tkanek i narządów do przeszczepienia daje dowód świadomej chęci ratowania życia i przywracania zdrowia chorym ludziom.

Własnoręczne podpisanie karty oświadczenia woli ułatwia bliskim osoby zmarłej oraz lekarzom uszanowanie wyrażonej woli.
Oświadczenie woli ma charakter jedynie informacyjny i nie trzeba go nigdzie zgłaszać ani rejestrować!
W Województwie Małopolskim dawstwo narządów w 2007 praktycznie nie istniało. Wskaźnik dawstwa na milion mieszkańców wyniósł zaledwie 0,9/1 mln mieszkańców , gdzie dla porównania w województwie pomorskim wskaźnik ten wynosi 31.9/mln. W Polsce w roku 2007 wykonano tylko 922 przeszczepienia, w tym czasie na nowy narząd oczekiwało 1630 osób.
W Województwie Małopolskim mieszczą się 2 ośrodki transplantacyjne: Oddział Kliniczny Chirurgii Serca Naczyń i Transplantologii w Szpitalu Jana Pawła II w Krakowie - przeszczepiający serce oraz Szpital Uniwersytecki, w którym dokonuje się przeszczepów nerek. W 2007 roku przeszczepiono tylko 10 serc, w tym żadne nie pochodziło od dawcy z regionu oraz tylko 4 nerki. Wzrosła dramatycznie liczba osób czekających na przeszczepienie nowego narządu. Należy podkreślić, iż ośrodki te powinny zabezpieczać potrzeby w zakresie transplantacji dla trzech województw: Małopolskiego, Świętokrzyskiego, Podkarpackiego.

Więcej informacji:
WWW.oswiadczeniewoli.com.pl
WWW.transplantacje.org.pl
WWW.poltransplant.org.pl
Fundacja Anny Dymnej Mimo Wszystko przyłączyła się do akcji promującej przeszczepianie narządów w czasie dorocznych V Ogólnopolskich Dni Integracji „Zwyciężać mimo wszystko” 14 i 15 czerwca 2008 czytaj więcjPromują świadome oddawanie narządów do przeszczepów

Zespół Opieki Zdrowotnej jako pierwszy w Lubinie przyłączył się do naszej akcji promującej świadome oddawanie narządów do przeszczepów. W budynku pojawiły się informacje, że właśnie tutaj można odebrać i wypełnić „Oświadczenie woli”, czyli zgodę na oddanie narządów w przypadku nagłej śmierci. czytaj więcjPuławy w akcji społecznej "Nie zabieraj swoich narządów do nieba – one potrzebne są tu, na ziemi".

8 czerwca 2008 r. podczas festynu „Miasto Puławy – rzece Wiśle” zainicjowana została w Puławach akcja społeczna pod hasłem: Nie zabieraj swoich narządów do nieba – one potrzebne są tu, na ziemi. czytaj więcj

Nie zabieraj swoich organów do nieba...

Serial „M jak Miłość” przyłącza się do akcji, dzięki której może wzrosnąć liczba wykonywanych w Polsce przeszczepów. A lekarze będą mieli szansę uratować więcej ludzkich istnień. „
Nie zabieraj swoich organów do nieba. Zostaw je na ziemi” – to hasło, którego posłucha Marek Mostowiak…
- Długo nad tym myślałem, w zasadzie, myślę o tym od powrotu z Niemiec. Tyle osób było zaangażowanych w ratowanie mojego zdrowia, a wcześniej… życia – Marek patrzy poważnie ma Hankę. Podaje jej drobno zapisaną kartkę. - Obiecałem sobie, że chcę… Muszę to jakoś oddać. I może właśnie… chociaż tak.
Hanka czyta na głos:
- „Moją wolą jest, by w przypadku nagłej śmierci moje tkanki i narządy zostały przekazane do transplantacji, by uratować czyjeś życie…”
Mostowiakowa przerywa. Z emocji, nie może powiedzieć ani słowa.
- „O swojej decyzji powiadomiłem rodzinę i najbliższych” – kończy za nią Marek.
Hanka solidaryzując się z mężem również wypełniła oświadczenie woli.

Źródło: http://www.m-jak-milosc.pl/index.php?p=art&id=1787Klinika Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii CMUJ objęła patronat nad Kampanią Informacyjną dotyczącą transplantacji „Przeszczep dalej!” organizowaną przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA – Poland. Główne cele kampanii to:
 Promowanie wiedzy dotyczącej transplantacji
 Podniesienie świadomości społecznej poprzez przekazanie podstawowych informacji na temat transplantologii
 Zmiana obecnego postrzegania dotyczącego przeszczepiania narządów
 Wymiana poglądów na temat przeszczepiania narządów w Polsce
 Informacja temat procedur pobierania narządów
 Przedstawienie aspektów etycznych transplantacji, donacji
 Promowanie świadomego dawstwa
 Organizacja akcji oddawania krwi

•Dnia 30 listopada br. odbyła się debata inaugurująca program „Przeszczep dalej” nt. prawnych i etycznych aspektów transplantologii, w której to wzięli udział bioetycy, prawnicy oraz lekarze z Kliniki Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii CMUJ. W debacie poruszono kwestie obcowania ze śmiercią, opieki nad rodzinami pacjentów, dylematów lekarzy i akceptacji społecznej dla transplantologii, regulacji prawnych. W spotkaniu wzięli udział Spotkanie Marcin Mikos rzecznik prasowy Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu, redaktor Urszula Drukała, Dr Małgorzata Jantos z Zakładu Filozofii i Bioetyki UJ CM, Dr Karol Wierzbicki i mgr Irena Milaniak z Kliniki Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii UJ CM Zaproszeni do udziału w dyskusji przedstawiali problem transplantacji z różnych stron, prezentowali odmienne stanowiska. Kolejnymi inicjatywami Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA – Poland organizatora Kampanii Informacyjnej dotyczącej transplantacji „Przeszczep dalej!” były:

• warsztaty psychologiczne „Jak mówić o transplantologii?" Spotkanie odbyło się 17 stycznia 2008 W czasie warsztatów studenci medycyny starali się zrozumieć z czego wynika nieufność społeczna dla transplantologii, na czym bazują owiewające ją mity. Podjęto dyskusję, jak rozmawiać o transplantologii. W warsztatach wzięli też udział pacjenci po przeszczepie.

• Konferencja poświęcona transplantologii, gdzie będą poruszane szczegółowo zagadnienia etyczno –psychologiczne, prawnicze, medyczne. Do udziału w konferencji zostali zaproszeni między innymi lekarze z Kliniki Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii CMUJ. Spotkanie odbędzie się 21 stycznia 2008 1200-1600

Więcej na stronie

http://www.krakow.ifmsa.pl/przeszczepdalej/
KRwiecień KRwiodawstwa w KRakowie
Porozumienie Samorządów Uczelni Krakowa reprezentujące społeczność akademicką ponad 20 szkół wyższych Miasta Krakowa, w których studiuje ponad 200 tys. studentów zainicjowało akcję „KRwiecień Krwiodastwa w KRakowie”, w celu niesienia pomocy innym.
Główne cele akcji:
 Zbiórka krwi dla osób potrzebujących
 Promocja świadomej transplantologii
 Promocja przeszczepiania szpiku kostnego
 Profilaktyka zdrowotna
Począwszy od 1 kwietnia na wyznaczonych uczelniach będzie możliwość oddania krwi a w dniach 23-24 kwietnia odbędą się wykłady pod hasłem Organy NIE dla sztywniaków.
Tematyka wykładów będzie dotyczyć w głównej mierze świadomej transplantologii, czyli aspektów prawnych, etycznych.
Poruszane będę zagadnienia dawstwa krwi i szpiku wśród młodych ludzi.
Klinika Chirurgii Serca Naczyń i Transplantologii UJ bierze czynny udział w akcji.
Każde działanie na rzecz transplantacji i dawstwa zwiększa naszą świadomość, a tym samym daje nadzieje potrzebującym.
Zapraszamy do uczestniczenia w całym bogatym programie.
Więcej na stronie WWW.krkrkr.plŚwiatowy Dzień Serca

Fundacja "Wyspy Szczęśliwe"

Fundacja "Wspólnota Nadziei"


Organizator:

Patroni:

Patroni Medialni:

Program wspierają:Stowarzyszenie Transplantacji Serca - Kraków

Kraków 2005 - 2015

Darmowy licznik odwiedzin